NASI PARTNERZY

Reklama
Reklama


nagrody
Prezydenckie odznaczenie

Nasz kolega Jerzy Zieliński razem z Grzegorzem Rudnickim - obaj są członkami Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej zostali wyróżnieni za zasługi na rzecz przemian demokratycznych w Polsce. Jerzy Zieliński otrzymał Złoty Krzyż Zasługi za zasługi w działalności na rzecz ochrony zabytków i promocji regionalnego dziedzictwa kulturowego . Z kolei Grzegorz Rudnicki został wyróżniony Krzyżem Brązowym. Odznaczenia państwowe wręczył wyróżnionym, w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy,
wicewojewoda śląski Mariusz Trepka.
Gratulujemy Jurkowi!

 
Brygida Nowak laureatem półfinału konkursu "Godomy po naszymu- je żech stond"

Nasza sluchaczka - Brygida Nowak została laureatem półfinału VIII Spichlerzowego Przeglądu Etnolektyków "Godomy po naszymu- je żech stond", w kategorii wiekowej - dorośli. Konkurs został zorganizowany przez Fundację Lokalna Grupa Działania " Spichlerz Górnego Śląska. Finał konkursu odbędzie się w kwietniu 2018 r.
Monolog Brygidy Nowak usłyszymy podczas "Uniwersyteckiego Dnia Kobiet"
Gratulujemy.

 
07.10.2017 Wyróżnienia na IV Oświęcimskich Spotkaniach Artystycznych Seniorów

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Tarnowskich GórachW Oświęcimiu odbyły się IV Oświęcimskie Spotkania Artystyczne Seniorów. Uczestniczyliśmy w tej imprezie po raz trzeci . Razem z nami w artystycznej rywalizacji brało udział 36 zespołów , skupiających 400 artystów - seniorów  , reprezentujących głównie uniwersytety z województwa śląskiego  ale także z innych regionów Polski .
Prezentacje konkursowe odbywały się w pięciu kategoriach – małe formy teatralne, zespoły wokalne, chóry, kabaret i teatr. Ocenialibyśmy przez 6 osobowe jury , w skład którego wchodziły  autorytety środowisk muzycznych, teatralnych i tanecznych miasta Oświęcim.
Zdobyliśmy nagrody w postaci wyróżnienia ( regulamin konkursu przewidywał przyznanie tylko  I nagrody  oraz wyróżnienia)  , które otrzymał zespół wokalny – pod kierownictwem Izabeli Lysik-Różańskiej za występ „Impresje barokowe „ oraz taneczny prowadzony przez Marzenę Kobryń za układ „Wspomnienie” .
Gratulacje dla naszych uzdolnionych słuchaczy.

 
Juwenala pełne sukcesów

Po raz drugi słuchacze Tarnogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w dniach 21-22 czerwca wzięli udział w ogólnopolskich Juwenaliach Seniorów w Warszawie.

Nasi przedstawiciele zaprezentowali swoje artystyczne talenty na festiwalu twórczych seniorów, który odbywał się w Białołęckim Ośrodku Kultury, Teatrze Palladium i Klubie Hybrydy i odnieśli spektakularny sukces!
Zdobyli aż cztery nagrody i wyróżnienia, okazując się wśród 200 zespołów z całej Polski mistrzami działań wokalnych i teatralno- tanecznych.
Otrzymali : II nagrodę (pierwszej nie przyznano) w kategorii muzycznej - Zespół Wokalny pod  kierunkiem Izabeli Lysik-Różańskiej, II miejsce w kategorii taniec- zespół taneczny, prowadzony przez Marzenę Kobryń za układ choreograficzny "Wspomnienie", III miejsce w kategorii teatr i  małe formy teatralne za swój  monodram „Spacerkiem  po Budapeszcie” - Grażyna Jurek oraz wyróżnienie w kategorii najlepiej śpiewający dyrygent - Izabela Lysik-Różańska.
Nasz Uniwersytet Trzeciego Wieku reprezentowali:
w 17-osobowym zespole wokalnym: Henryka Borkowska-Szmatloch, Barbara Brzoza, Barbara Holy, Elżbieta Płaczek, Maria Gołąbska-Marulewska, Wanda Ileczko, Kzimiera Kocot, Teresa Majzner, Teresa Markowska, Urszula Orechwo, Jadwiga Psiuk, Dorota Pyka, Alojzja Stabach, Ewa Słabik, Bogusława Sukiennik, Krystyna Ścisłowska, Maria Witkowska i dyrygent-Izabela Lysik-Różańska; w 6-osobowym zespole tanecznym:
Helena Domańska, Barbara Holy, Maria Koffmahn, Aleksandra Moch, Bogusława Sukiennik, Krystyna Ścisłowska, no i oczywiście Grażyna Jurek i 23 członków UTW, wspierających artystyczne działania.
Nasi artyści wzbudzili także aplauz mieszkańców Warszawy, kiedy w oczekiwaniu na konkursowy występ Zespół Wokalny zaprezentował się podczas próby na placu w pobliżu Teatru Palladium; panie ubrane w stroje bogato zdobione klejnotami i złotem, z wachlarzami z piór, maskami  weneckimi zaśpiewały trzy pieśni.
Spotkanie artystyczne seniorów w Warszawie, na którym tarnogórski UTW był już z sukcesami w roku ubiegłym , jest dowodem ogromnego potencjału środowisk senioralnych. I zapewne można o słuchaczach Tarnogórskiego Stowarzyszenia-Uniwersytet Trzeciego Wieku powiedzieć parafrazując żartobliwy aforyzm S. J. Leca- zawsze trzymają rękę na pulsie czasu, by w każdej chwili móc chwycić jego łapę.
Trzeba jeszcze przypomnieć, że „Juwenalia Seniorów” organizowane są przez Fundację AVE przy wsparciu m.st. Warszawy w partnerstwie z Białołęckim Ośrodkiem Kultury, Teatrem Palladium i Klubem Hybrydy.

Udział w Juwenaliach był wspierany przez Gminę Tarnowskie Góry w ramach realizacji zadania z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.


zdjęcia: Helena Domańska i Alek Słabik
tekst: Stanisława Szymczyk, sekretarz TS-UTW we współpracy Ewy Słabik i Grażyny Jurek

 
Aktualności


  • Rozpoczynamy kolejny rok akademicki
Rozpoczęcie roku akademickiego nastąpi 1 października o godz 16.30 w Centrum Rzemiosła i Sztuki Dawnej w Kompleksie Zamkowym "U Wrochema"

Zapisy do stowarzyszenia - zakończyliśmy zapisy do Stowarzyszenia. Jednak osoby zainteresowane wstąpieniem do naszego uniwersytetu prosimy o kontakt po 30 października br. Po tym czasie wiadomym będzie ilu z dotychczasowych słuchaczy zrezygnowało z członkostwa i ile osób możemy w to miejsce  przyjąć.

Zapisy na zajęcia oferowane przez stowarzyszenie zarówno dla nowych , jak i dotychczasowych członków przyjmowane są w biurze stowarzyszenia , w środy w godzinach od 10.00-12.00.

Zajęcia - językowe, informatyczne, artystyczne oraz z kultury fizycznej - także gimnastyka w wodzie w Parku Wodnym - rozpoczną się w październiku. W najbliższym czasie podamy szczegółowy harmonogram zajęć

Przypominamy, że , aby korzystać z oferty stowarzyszenia należy opłacić składkę roczną w wysokości 50 zł ,   potwierdzoną w legitymacji członkowskiej.

  • 23 wrzesień godz. 11.00 Koncert pod renesansowym stropem w Muzeum Tarnogórskim
Muzeum Tarnogórskie zaprasza na niedzielny koncert pt "Poranek belcanto".
W koncercie wystąpią:
Wiktor Jankowski      - baryton , gościnnie z Lwowa
Halina Mansarlińska - fortepian
Jacek Woleński        - prowadzenie
Cena biletu  10 zł

  • 24 wrzesień godz. 16.30 wykład dr Andrzeja Knapika w sali widowiskowej TCK
"Jak starzeć siępomyślnie. Aktywny senior- dla siebie, rodziny i społeczności" to temat wykładu , który odbywa się w ramach projektu realizowanego wspólnie ze ŚUM.
Wykład wygłosi dr Andrzej Knapik adiunkt Zakładu Adaptowanej Aktywności Fizycznej i Sportu ŚUM.
Po wykładzie spotkanie z uczestnikami wycieczki do Lwowa.

  • 23-25 wrzesień Juwenalia III Wieku w Warszawie
Wyjazd
6.50 Osada Jana
7.00 Urząd Miasta ul. Sienkiewicza

Zespół teatralny, wokalny, taneczny oraz Henia i Andrzej Żurek będą reprezentować nasze stowarzyszenie na Juwenaliach III w Warszawie.
Wyjazd na Juwenalia jest w części dotowany przez Gminę Tarnowskie Góry.

Uczestnicy Juwenaliów zabierają ze sobą zielone koszulki.

  • 26-30 wrzesień Wycieczka do Lwowa

Wyjazd o godz 22.30 sprzed Urzędu Miasta przy ul. Sienkiewicza 2

24 września br po wykładzie czyli o godz. 17.30 odbędzie się spotkanie uczestników wycieczki

Wycieczka jest organizowana przez Towarzystwo Miłośników Lwowa w Bytomiu.

Program obejmuje zwiedzanie Lwowa łącznie z wejściami do muzeów , spotkanie z Polakami na wspólnej kolacji. W charakterze pilota redaktor Lwowskiej Fali - Danuta Skalska.

Koniecznym jest posiadanie paszportu.

Uwaga: O rezygnacji z wycieczki prosimy informować Pana Ireneusza Jajko 602 363 312. Stowarzyszenie jest tylko pośrednikiem w organizowaniu tej wycieczki i z chwilą przekazania listy uczestników i wpłaty zaliczki ( 31 marzec) całością spraw związanych z wycieczką  zajmuje się Towarzystwo Przyjaciół Lwowa.


  • 28 październik wyjazd o godz. 15.45 do Filharmoni Śląskiej na "Zaduszki Jazzowe"
Wystąpią -  Eliazz Big Band wraz z orkiestrą smyczkową

W programie kompozycje Krzysztofa Komedy m.in kompozycje do filmów "Dziecko Rosemary" , "Do widzenia, do jutra", "Dwaj ludzie z szafą", "Prawo i pięść", "Nóż w wodzie"

Koszt wyjazdu 40 zł.

Zapisy z wpłatami przyjmuje Henrietta Hoefler tel 518 539 632 w dniu wykładu tj 24 października oraz w środy w biurze stowarzyszenia

 

  • 8 - 20 listopad wyjazd sanatoryjny do Truskawca (Ukraina)

Zapraszamy do udziału w 12 dniowym turnusie  leczniczo- wypoczynkowym w Truskawcu na Ukrainie.

Mamy do dyspozycji 25 miejsc . Organizatorem wyjazdu jest Biuro Podróży GOLD TOUR z Prudnika. Koszt wyjazdu 1315 zł, który obejmuje:
- przejazd,

- noclegi ( pokoje z łazienkami ) i wyżywienie ( 3 posiłki)w sanatorium "Szachtar",

- konsultację lekarską,

- zabiegi lecznicze wg zaleceń lekarza,

- ubezpieczenie,

- udział w imprezach kulturalnych.

Więcej informacji o sanatorium na jego stronie internetowej.

Zapisy wraz z wpłatą zaliczkową - 400 zł przyjmuje Jadwiga Psiuk tel 505 699 127


 

 

 
Miejsca medalowe na IV Piekarskich Senioraliach 2017

Uniwersytet Trzeciego Wieku Tarnowskie GóryNasza drużyna w składzie Nina i Mirosław Gliszczyńscy oraz Franciszek Drynda zajęli II miejsce w zawodach petanque czyli boule. Zawody odbywały się w ramach IV Piekarskich Senioraliów organizowanych przez Piekarski UTW.

Gratulujemy naszym medalistom oraz  pozostałym zawodnikom biorącm udział w Senioraliach.

 
24 i 27.04.2017 VI KONKURS "GRYFNY GODKI"

UTWTGW dniach 24 i 27 kwietnia 2017 r.  Piekarach Śląskich odbył się  VI Konkurs „Gryfny Godki” promujący kulturę i gwarę śląską. Patronat honorowy nad konkursem sprawowali: Poseł do Parlamentu Europejskiego Marek Plura, Prezydent Miasta Piekary Śląskie Sława Umińska Duraj, Prezes Związku Górnośląskiego Grzegorz Franki. Patronat Medialny objęło Radio Piekary. W konkursie brało  udział 78 osób w kilku kategoriach wiekowych w tym w kategorii dorosłych dwie nasze studentki Brygida Nowak i Henryka  Kańtoch. Na zakończenie pierwszego dnia konkursu obie otrzymały „Certyfikat – Szkryft znajomości Ślonskiej Godki” .
27 kwietnia 2017r. w sali widowiskowej Piekarskiego Domu Kultury zostały ogłoszone wyniki konkursu, w którym Brygida Nowak zdobyła III miejsce
za opowieść o Tarnowskich Górach mieście swojego dzieciństwa, ukochanych rodzicach, wspólnych pieszych  wyprawach po okolicznych lasach i miejscach do  Sowic, Zbrosławic, Rept  i rezerwatu przyrody Segiet. Także o rodzinnych   pielgrzymkach do Matki Boskiej Piekarskiej oraz radości z małżeństwa, dzieci i wnucząt. Otrzymaną nagrodą jest dyplom i piękny naturalistyczny obraz namalowany i wręczony osobiście przez piekarskiego artystę malarza Gerarda Orawskiego. Gratulujemy.

 
Nagrody Burmistrza Miasta Tarnowskie Góry za osiągnięcia w dziedzinie kultury

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Tarnowskich GórachZa oryginalną formę propagowania kultury regionalnej  nasze koleżanki  Lyjna i Ryjzka czyli Teresa Majzner i Helena Domańska znalazły się w gronie nagrodzonych osób za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej przyznawanej corocznie przez Burmistrza Miasta Tarnowskie Góry. Są one  autorkami oryginalnego projektu edukacji regionalnej „Śląskie starki berają”, skierowanego przede wszystkim do młodego pokolenia, zwłaszcza przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych. W strojach regionalnych, jako śląskie starki opowiadają dzieciom śląską gwarą o historii, kulturalnych tradycjach, obchodach religijnych i o typowych zawodach naszego regionu. Od 2012 roku organizują spotkania w przedszkolach i szkołach w Tarnowskich Górach, Bytomiu, Zabrzu, Chorzowie i Zbrosławicach a także dla dorosłych .

Nagrody otrzymali również Grzegorz Waloszczyk i Aleksander König.

 
III Recytatorski Konkurs Seniorów w Dąbrówce Wielkiej

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Tarnowskich GórachJuż po raz trzeci w Dzielnicowym Domu Kultury w Dąbrówce Wielkiej spotkali się seniorzy w zmaganiach konkursowych, które miały na  celu popularyzowanie literatury pięknej oraz upowszechnianie kultury żywego słowa. Do udziału w konkursie zgłoszone zostały 23 osoby, reprezentujące kluby seniora, uniwersytety trzeciego wieku oraz domy kultury. Utwory prezentowane w konkursie były zróżnicowane tematycznie oraz gatunkowo. Była poezja ,proza, utwory satyryczne, komediowe oraz romantyczne. Jury wyłoniło trzech laureatów konkursu, wśród których  znalazły się dwie słuchaczki Tarnogórskiego Uniwersytetu III Wieku Brygida Nowak i Grażyna Jurek. Brygida Nowak zaprezentowała wiersz Reinera Kerna - "Smutki i radości objawów starości", a Grażyna Jurek utwory swojego autorstwa "Jesień " i "Spacerkiem po  Budapeszcie ". Nagrodą były statuetki  (prawie, że Oskarowe)  i dyplomy oraz jednodniowa wycieczka do Łodzi.

 
21.01.2017 .......kolędujmy Małemu"

Uniwersytet Trzeciego Wieku Tarnowskie GóryNasz zespół wokalny wziął udział II Kolędowaniu Chórów Uniwersytetów Trzeciego Wieku  Województwa Śląskiego w Częstochowie .
Organizatorami wydarzenia byli Uniwersytet Trzeciego Wieku działający przy Wydziale Zarządzania Politechniki Częstochowskiej i Miejski Dom Kultury. Patronat nad imprezą objął Prezydent Miasta Częstochowy.
Na koncert przybyły chóry z najróżniejszych miejscowości: Pszczyny, Siemianowic, Rudy Śląskiej, Kielc oraz Zawiercia. Nie mogło też zabraknąć chórów gospodarzy. Łącznie na scenie pojawiło się ponad 200 osób, które na zakończenie wspólnie wykonały kolędę "Bracia patrzcie jeno".
Nasze zespół wykonał trzy kolędy a ponadto zaprezentował się w swoich nowych strojach.
A koleżanki "Aniołki" swoim anielską dobrocią obdarzały prawie wszystkich uczestników spotkania.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 2

Przekaż Twój 1 %

Reklama

Ta strona wykorzystuje COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki .

Akceptuje polityke cookie

EU Cookie Directive Module Information