NASI PARTNERZY

Reklama
Reklama


nagrody
07.10.2017 Wyróżnienia na IV Oświęcimskich Spotkaniach Artystycznych Seniorów

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Tarnowskich GórachW Oświęcimiu odbyły się IV Oświęcimskie Spotkania Artystyczne Seniorów. Uczestniczyliśmy w tej imprezie po raz trzeci . Razem z nami w artystycznej rywalizacji brało udział 36 zespołów , skupiających 400 artystów - seniorów  , reprezentujących głównie uniwersytety z województwa śląskiego  ale także z innych regionów Polski .
Prezentacje konkursowe odbywały się w pięciu kategoriach – małe formy teatralne, zespoły wokalne, chóry, kabaret i teatr. Ocenialibyśmy przez 6 osobowe jury , w skład którego wchodziły  autorytety środowisk muzycznych, teatralnych i tanecznych miasta Oświęcim.
Zdobyliśmy nagrody w postaci wyróżnienia ( regulamin konkursu przewidywał przyznanie tylko  I nagrody  oraz wyróżnienia)  , które otrzymał zespół wokalny – pod kierownictwem Izabeli Lysik-Różańskiej za występ „Impresje barokowe „ oraz taneczny prowadzony przez Marzenę Kobryń za układ „Wspomnienie” .
Gratulacje dla naszych uzdolnionych słuchaczy.

 
Juwenala pełne sukcesów

Po raz drugi słuchacze Tarnogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w dniach 21-22 czerwca wzięli udział w ogólnopolskich Juwenaliach Seniorów w Warszawie.

Nasi przedstawiciele zaprezentowali swoje artystyczne talenty na festiwalu twórczych seniorów, który odbywał się w Białołęckim Ośrodku Kultury, Teatrze Palladium i Klubie Hybrydy i odnieśli spektakularny sukces!
Zdobyli aż cztery nagrody i wyróżnienia, okazując się wśród 200 zespołów z całej Polski mistrzami działań wokalnych i teatralno- tanecznych.
Otrzymali : II nagrodę (pierwszej nie przyznano) w kategorii muzycznej - Zespół Wokalny pod  kierunkiem Izabeli Lysik-Różańskiej, II miejsce w kategorii taniec- zespół taneczny, prowadzony przez Marzenę Kobryń za układ choreograficzny "Wspomnienie", III miejsce w kategorii teatr i  małe formy teatralne za swój  monodram „Spacerkiem  po Budapeszcie” - Grażyna Jurek oraz wyróżnienie w kategorii najlepiej śpiewający dyrygent - Izabela Lysik-Różańska.
Nasz Uniwersytet Trzeciego Wieku reprezentowali:
w 17-osobowym zespole wokalnym: Henryka Borkowska-Szmatloch, Barbara Brzoza, Barbara Holy, Elżbieta Płaczek, Maria Gołąbska-Marulewska, Wanda Ileczko, Kzimiera Kocot, Teresa Majzner, Teresa Markowska, Urszula Orechwo, Jadwiga Psiuk, Dorota Pyka, Alojzja Stabach, Ewa Słabik, Bogusława Sukiennik, Krystyna Ścisłowska, Maria Witkowska i dyrygent-Izabela Lysik-Różańska; w 6-osobowym zespole tanecznym:
Helena Domańska, Barbara Holy, Maria Koffmahn, Aleksandra Moch, Bogusława Sukiennik, Krystyna Ścisłowska, no i oczywiście Grażyna Jurek i 23 członków UTW, wspierających artystyczne działania.
Nasi artyści wzbudzili także aplauz mieszkańców Warszawy, kiedy w oczekiwaniu na konkursowy występ Zespół Wokalny zaprezentował się podczas próby na placu w pobliżu Teatru Palladium; panie ubrane w stroje bogato zdobione klejnotami i złotem, z wachlarzami z piór, maskami  weneckimi zaśpiewały trzy pieśni.
Spotkanie artystyczne seniorów w Warszawie, na którym tarnogórski UTW był już z sukcesami w roku ubiegłym , jest dowodem ogromnego potencjału środowisk senioralnych. I zapewne można o słuchaczach Tarnogórskiego Stowarzyszenia-Uniwersytet Trzeciego Wieku powiedzieć parafrazując żartobliwy aforyzm S. J. Leca- zawsze trzymają rękę na pulsie czasu, by w każdej chwili móc chwycić jego łapę.
Trzeba jeszcze przypomnieć, że „Juwenalia Seniorów” organizowane są przez Fundację AVE przy wsparciu m.st. Warszawy w partnerstwie z Białołęckim Ośrodkiem Kultury, Teatrem Palladium i Klubem Hybrydy.

Udział w Juwenaliach był wspierany przez Gminę Tarnowskie Góry w ramach realizacji zadania z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.


zdjęcia: Helena Domańska i Alek Słabik
tekst: Stanisława Szymczyk, sekretarz TS-UTW we współpracy Ewy Słabik i Grażyny Jurek

 
Aktualności

  • 14 grudnia godz 21.15 audycja w Radiu Katowice z udziałem naszych słuchaczy

Kolejna grupa , tym razem artystyczno-naukowa (tak nazwała nas prowadząca program Pani Agnieszka Strzemińska) uczestniczyła w nagraniu do programu "50+ Program tylko dla dorosłych".

Posłuchajmy co opowiadali o naszych dokonaniach.


  • Z tarnogórzanami śpiewamy kolędy

Tradycyjnie już , jak co roku na rynku tarnogórskim rozpoczyna się Jarmark Bożonarodzeniowy. W muzycznej jego części wystąpią  tarnogórskie chóry z repertuarem kolędowym. Na scenie zaprezentuje się także nasz zespół wokalny. Występujemy:

- 15 grudnia o godz. 16.40  przed Ratuszem,

- 17 grudnia o godz. 19.30 w namiocie usytuowanym na Rynku

  • Zapraszamy naszych słuchaczy do wspólnego kolędowania.


  • I  konwentykiel Szlaku Magnatów Przemysłowych w Centrum Kultury Sląskiej w Nakle Śląskim

!6 grudnia br Centrum Kultury Ślaskiej zaprasza na I konwentykiel Szlaku Magnatów Przemysłowych podczas, którego:

1/ w godzinach od 15.00-16.30 piękne dworki , ubrane w stroje z różnych epok pozwolą fotografom na uwiecznianie swoich podobizn,

2/ o godz 17.00 wykład dr Arkadiusz Kuzio-Podruckiego i dr Lukasza Zimniocha " CzteryWielkie Damy i ich różne drogi życiowe" - Blanka de Paiva, Daisy von Pless, matka EwaJoanna Gryzik von Schomber-Godulla

3/ po wykładzie zwiedzanie pałacu, pokaz mody przy dźwiękach muzyki na żywo

Wstęp 10 zł.

Organizatorzy przewidzieli również poczęstunek oraz możliwość zakupu odzieży i biżuterii

Więcej informacji na stronie www.cekus.pl


  • 18 grudnia godz. 16.30 wykład w sali widowiskowej TCK

Jak co roku ostatnie grudniowe spotkanie "O szczęściu...."  będzie miało charakter świąteczny. Jest rozmową z zaproszonymi gośćmi o szczęściu, rodzinie i tym wszystkim co przynoszą najbardziej rodzinne Święta Bożego Narodzenia.


  • 7 styczeń godz. 16.00 Wieczór kolędowy w Restauracji Sedlaczek

Kontynuacją radosnego przeżywania Świąt Bożego Narodzenia będzie wspólne śpiewanie kolęd. Zapraszamy wszystkich chętnych na ten muzyczno- poetycki wieczór. Spotkanie poprowadzą nasi słuchacze, których wspierać będzie uniwersytecki zespół wokalny, Henia i Andrzej Żurek oraz recytatorzy.

Wstęp wolny


  • 8 styczeń godz 16.30 "Powróćmy jak za dawnych lat...."wykład w sali widowiskowej TCK

Powróćmy jak za dawnych lat.........Historie przedwojennej Warszawy zamknięte w piosence" to tytuł wykładu, który wygłosi mag Barbara Szymczyk - doktorantka Akademiim. Jana Długosza w Częstochowie

 

  • 26 styczeń godz 18.00 wyjazd do Teatru Korez

"Mianujom mnie Hanka " to monodram w wykonaniu Grażyny Bułka, na który zaprasza Teatr Korez. Grażyna Bułka z tą rolę otrzymała w 2016 roku nagrodę teatralną województwa śląskiego "Złotą Maskę".

Monodram mówi o śląskich losach, w których odnajdujemy  echa rodzinnych opowieści.

Koszt 50 zł (bilet + przejazd)

Zapisy w dniu wykładów oraz w biurze stowarzyszenia przyjmuje Henrietta Hoefler tel 518 539 632


  • 29 styczeń godz.16.30 Koncert noworoczny w sali widowiskowej TCK

Tradycyjnie już zapraszamy na kolejny koncert pt "Uniwersytet Trzeciego Wieku i przyjaciele" . W repertuarze świąteczno - karnawałowym wystąpią nasi słuchacze i przyjaciele tarnogórskiego  uniwersytetu. 
Miejsca medalowe na IV Piekarskich Senioraliach 2017

Uniwersytet Trzeciego Wieku Tarnowskie GóryNasza drużyna w składzie Nina i Mirosław Gliszczyńscy oraz Franciszek Drynda zajęli II miejsce w zawodach petanque czyli boule. Zawody odbywały się w ramach IV Piekarskich Senioraliów organizowanych przez Piekarski UTW.

Gratulujemy naszym medalistom oraz  pozostałym zawodnikom biorącm udział w Senioraliach.

 
24 i 27.04.2017 VI KONKURS "GRYFNY GODKI"

UTWTGW dniach 24 i 27 kwietnia 2017 r.  Piekarach Śląskich odbył się  VI Konkurs „Gryfny Godki” promujący kulturę i gwarę śląską. Patronat honorowy nad konkursem sprawowali: Poseł do Parlamentu Europejskiego Marek Plura, Prezydent Miasta Piekary Śląskie Sława Umińska Duraj, Prezes Związku Górnośląskiego Grzegorz Franki. Patronat Medialny objęło Radio Piekary. W konkursie brało  udział 78 osób w kilku kategoriach wiekowych w tym w kategorii dorosłych dwie nasze studentki Brygida Nowak i Henryka  Kańtoch. Na zakończenie pierwszego dnia konkursu obie otrzymały „Certyfikat – Szkryft znajomości Ślonskiej Godki” .
27 kwietnia 2017r. w sali widowiskowej Piekarskiego Domu Kultury zostały ogłoszone wyniki konkursu, w którym Brygida Nowak zdobyła III miejsce
za opowieść o Tarnowskich Górach mieście swojego dzieciństwa, ukochanych rodzicach, wspólnych pieszych  wyprawach po okolicznych lasach i miejscach do  Sowic, Zbrosławic, Rept  i rezerwatu przyrody Segiet. Także o rodzinnych   pielgrzymkach do Matki Boskiej Piekarskiej oraz radości z małżeństwa, dzieci i wnucząt. Otrzymaną nagrodą jest dyplom i piękny naturalistyczny obraz namalowany i wręczony osobiście przez piekarskiego artystę malarza Gerarda Orawskiego. Gratulujemy.

 
Nagrody Burmistrza Miasta Tarnowskie Góry za osiągnięcia w dziedzinie kultury

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Tarnowskich GórachZa oryginalną formę propagowania kultury regionalnej  nasze koleżanki  Lyjna i Ryjzka czyli Teresa Majzner i Helena Domańska znalazły się w gronie nagrodzonych osób za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej przyznawanej corocznie przez Burmistrza Miasta Tarnowskie Góry. Są one  autorkami oryginalnego projektu edukacji regionalnej „Śląskie starki berają”, skierowanego przede wszystkim do młodego pokolenia, zwłaszcza przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych. W strojach regionalnych, jako śląskie starki opowiadają dzieciom śląską gwarą o historii, kulturalnych tradycjach, obchodach religijnych i o typowych zawodach naszego regionu. Od 2012 roku organizują spotkania w przedszkolach i szkołach w Tarnowskich Górach, Bytomiu, Zabrzu, Chorzowie i Zbrosławicach a także dla dorosłych .

Nagrody otrzymali również Grzegorz Waloszczyk i Aleksander König.

 
III Recytatorski Konkurs Seniorów w Dąbrówce Wielkiej

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Tarnowskich GórachJuż po raz trzeci w Dzielnicowym Domu Kultury w Dąbrówce Wielkiej spotkali się seniorzy w zmaganiach konkursowych, które miały na  celu popularyzowanie literatury pięknej oraz upowszechnianie kultury żywego słowa. Do udziału w konkursie zgłoszone zostały 23 osoby, reprezentujące kluby seniora, uniwersytety trzeciego wieku oraz domy kultury. Utwory prezentowane w konkursie były zróżnicowane tematycznie oraz gatunkowo. Była poezja ,proza, utwory satyryczne, komediowe oraz romantyczne. Jury wyłoniło trzech laureatów konkursu, wśród których  znalazły się dwie słuchaczki Tarnogórskiego Uniwersytetu III Wieku Brygida Nowak i Grażyna Jurek. Brygida Nowak zaprezentowała wiersz Reinera Kerna - "Smutki i radości objawów starości", a Grażyna Jurek utwory swojego autorstwa "Jesień " i "Spacerkiem po  Budapeszcie ". Nagrodą były statuetki  (prawie, że Oskarowe)  i dyplomy oraz jednodniowa wycieczka do Łodzi.

 
21.01.2017 .......kolędujmy Małemu"

Uniwersytet Trzeciego Wieku Tarnowskie GóryNasz zespół wokalny wziął udział II Kolędowaniu Chórów Uniwersytetów Trzeciego Wieku  Województwa Śląskiego w Częstochowie .
Organizatorami wydarzenia byli Uniwersytet Trzeciego Wieku działający przy Wydziale Zarządzania Politechniki Częstochowskiej i Miejski Dom Kultury. Patronat nad imprezą objął Prezydent Miasta Częstochowy.
Na koncert przybyły chóry z najróżniejszych miejscowości: Pszczyny, Siemianowic, Rudy Śląskiej, Kielc oraz Zawiercia. Nie mogło też zabraknąć chórów gospodarzy. Łącznie na scenie pojawiło się ponad 200 osób, które na zakończenie wspólnie wykonały kolędę "Bracia patrzcie jeno".
Nasze zespół wykonał trzy kolędy a ponadto zaprezentował się w swoich nowych strojach.
A koleżanki "Aniołki" swoim anielską dobrocią obdarzały prawie wszystkich uczestników spotkania.

 
21-23.06.2016 I miejsce na Juwenaliach w Warszawie
  • I miejsca na Juwenaliach III Wieku w Warszawie

Uniwersytet Trzeciego Wieku Tarnowskie GóryW dniach 21-23 czerwca w Warszawie spotkało się ok. 3500 twórczych seniorów reprezentujących uniwersytety trzeciego wieku z całej Polski. Mieli okazję do zaprezentowania swoich artystycznych działań na scenie Teatru Palladium, Klubu "Hybrydy" oraz Domu Kultury "Swit". Seniorzy prezentowali swoje umiejętności w trzech kategoriach: teatralnej, tanecznej i muzycznej. Łącznie wystąpiło 200 zespołów. Występy seniorów oceniało jury , w skład którego wchodziły autorytety środowisk muzycznych, teatralnych i tanecznych.

Tarnogórski uniwersytet zaprezentował się we wszystkich trzech kategoriach. Debiut w  tej ogólnopolskiej imprezie zakończył się wielkim sukcesem. W kategorii muzycznej i wokalnej nasze dwa nasze zespoły zdobyły I miejsca . Grupa teatralna ze swoim, jakże oryginalnym ale bardzo śląskim, pokazującym górnicze tradycje spektaklem "Skok przez skórę" nie została doceniona. Aktorzy jednak czują satysfakcję , że jako jedyni zaprezentowali spektakl odwołujący się do kultury małej ojczyzny.

Jurorzy podczas wręczania nagród podkreślali wysoki poziom artystyczny i oryginalność występów a także żywiołowość tarnogórskich seniorów. Sukces naszych zespołów to efekt wytężonej pracy uczestników i ich trenerów: Marzeny Kobryń prowadzącej zespół taneczny i Izabeli Lysik- Różańskiej, dyrygentki zespołu wokalnego.

Więcej…
 
24.10.2015 II Oświęcimskie Spotkania Artystyczne Seniorów

24 października 2015r w Oświęcimskim Centrum Kultury odbyły się II Oświęcimskie Spotkania Artystyczne Seniorów. Organizacji spotkań przyświecało kilka celów, w tym: popularyzacja twórczości artystycznej, prezentacja dokonań twórczych, wymiana doświadczeń artystycznych, integracja twórczych grup seniorów. W spotkaniach wzięło udział 450 osób (32 zespoły), które przyjechały z różnych stron Polski. Przedstawieniem „Skok przez skórę” nasza grupa teatralna w kategorii „Małych form teatralnych” zdobyła „Wyróżnienie I stopnia”. Wystąpiła również grupa taneczna, która otrzymała dyplom za udział w tej imprezie.
Wielkie słowa uznania i gratulacje dla naszych studentów:
1/ reżyserce – Henryce Borkowskiej-Szmatloch
2/ przygotowującej chór - Irenie Jasiurkowskiej
3/ tancerkom - Helenie Domańskiej, Oli Moch, Kazi Kocot,
4/ aktorom - Marysi Gołąbskiej-Marulewskiej , Tadeuszowi Gruszkowskiemu, Andrzejowi Hajduk, Stefanowi Kaczmarek, Leszkowi Książek, Wacławowi Kwiek, Frankowi Lis, Teresie Markowskiej, Grzegorzowi Pradela, Mirosławie Radziwolskiej, Józefowi Skrabania, Krystynie Zapotockiej, Jerzemu Zielińskiemu oraz Henryce i Andrzejowi Żurek,
5/ aktorkom i tancerkom - Barbarze Holy, Bogusi Sukiennik, Maryli Witkowskiej.
Całość imprezy udokumentował na zdjęciach Alek Słabik.
Zdjęcia do obejrzenia w galerii i na Facebooku.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 2

Ta strona wykorzystuje COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki .

Akceptuje polityke cookie

EU Cookie Directive Module Information