NASI PARTNERZY

Reklama
Reklama


projekty
4.09.2017 Narodowe czytanie "Wesela" Wyspiańskiego PDF Drukuj Email

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Tarnowskich GórachTo już po raz czwarty spotkaliśmy się w Centrum Kultury Śląskiej, gdzie  odbyło się Narodowe Czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego - w ramach projektu Narodowe Czytanie 2017 pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy i jego małżonki Agaty Kornhauser. Wydarzenie to wspólnie zorganizowało Starostwo Powiatowe, Centrum Kultury Śląskiej oraz nasze stowarzyszenie. Scenariusz czytania opracowała  Stanisława Szymczyk – sekretarz stowarzyszenia a fragmenty  "Wesela" przeczytali samorządowcy : wicestarosta Stanisław Torbus, członkowie Zarządu Powiatu Adam Baron i Stanisław Wieczorek, Marek Cyl - wójt gminy Świerklaniec, a także członkowie naszego  Stowarzyszenia  Helena Domańska, Teresa Majzner ,Grażyna Jurek , Aleksandra i Jan Różyccy oraz Jurek Zieliński. Jak w dramacie Wyspiańskiego na zakończenie Zosia Liszka zagrała melodię , w takt której bohaterowie dramatu tańczyli  obłędny,  i monotonny taniec.

 
10.09.2017 Gwarki PDF Drukuj Email

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Tarnowskich GórachJak co roku wzięliśmy udział w imprezach zorganizowanych z okazji Dni Tarnogórskich Gwarków.

Bieg Sedlaczka
Już w sobotę 9 września br w Parku Miejskim grupa 32   słuchaczy wzięła udział w Biegu Sedlaczka w konkurencji nordic walking. Impreza była otwarta więc razem z nami wystartowała dużo młodsza - bezkonkurencyjna  grupa tarnogórzan  . Wszyscy nasi słuchacze ukończyli bieg a chodzenie po tarnogórskim parku w piękną, słoneczną pogodę sprawiło nam wiele radości. Zwycięzcą  biegu w kategorii kobiet zostały młodsze uczestniczki marszu a w kategorii mężczyzn trzecie miejsce zdobył nasz słuchacz Stefan Kaczmarek.  Organizatorzy – Urząd Miejski w Tarnowskich Górach ufundował także nagrodę dla najstarszego uczestnika biegu, którym została Renata Łebek.

Pochód gwarkowski
Prawie 50 osobowa grupa słuchaczy zaprezentowała się w tradycyjnym pochodzie gwarkowskim. Pokazaliśmy licznie zgromadzonej publiczności przede wszystkim nasze osiągnięcia artystyczne i sportowe, które zdobyliśmy w bieżącym roku.
I tak, w strojach barokowych wystąpił zespół wokalny nawiązując do programu „Inspiracje barokowe” , za który zdobył II miejsce na Juwenaliach 2017 w Warszawie. Zespół taneczny pokazał fragmenty swojego tańca „Wspomnienie”, za który również otrzymał II miejsce  podczas Juwenaliów . Wystąpiła także Grażyna Jurek w swoim eleganckim  kapeluszu , która za swój monodram otrzymała III miejsce w Warszawie na Juwenaliach. Liczną grupę stanowili  słuchacze - sportowcy a wśród nich Elżbieta Rduch i Wanda Wodarczyk – medalistki z Olimpiady Sportowej w Łazach oraz  pozostali, którzy brali udział w różnego rodzaju imprezach sportowych organizowanych na szczeblu powiatowym, wojewódzkim. A na koniec słuchacze – aktywiści , którzy zawsze włączają się we wszelkie przedsięwzięcia organizowane przez stowarzyszenie.

Dziękujemy wszystkim słuchaczom  za reprezentowanie naszego Uniwersytetu podczas tarnogórskiego święta.

Więcej zdjęć w Galerii

 
10 lat minęło… Jubileusz 10-lecia działalności TS-UTW - Kronika wydarzeń PDF Drukuj Email

Dzień pierwszy, 5 czerwca 2017

Uniwersytet Trzeciego Wieku Tarnowskie Góry„ 10 lat minęło…” w Centrum Sztuki i Rzemiosła Dawnego w Kompleksie Zamkowym „U Wrochema” w Starych Tarnowicach - projekcja reportażu TV Katowice „Kalejdoskop dobrych miejsc” przedstawiającego dokonania TS-UTW - projekcja filmu red. Zbigniewa Markowskiego, w którym wystąpili najstarsi stażem słuchacze oraz goście; goście: prof. zw. dr hab. n.med. Krystyna Karczewska, posłanka na Sejm RP Barbara Dziuk, burmistrz Miasta Tarnowskie Góry Arkadiusz Czech, prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej- Marek Kandzia, dyrektor II LO im. S. Staszica Kazimierz Sporoń, redaktor Portalu Tarnogórskiego Zbigniew Markowski, pierwszy prezes TS-UTW Ryszard Posmyk, dr Michał Sporoń słuchacze seniorzy: najstarszy student- 98-letni Alfred Gediga, Janina Marzec, Irena Wieczorek, Maria Mendak, Hildegarda i Reinhold Głogowscy - kalejdoskop talentów (teatralne, muzyczne, kabaretowe)w wykonaniu słuchaczy UTW, który wyreżyserowała i poprowadziła Henryka Borkowska-Szmatloch - wystąpienia zaproszonych gości Oczywiście były gratulacje i życzenia dalszej tak kreatywnej działalności i tworzenia senioralnego społeczeństwa obywatelskiego, które swoją energią wpływa pozytywnie na całe miasto i powiat, promując go także na wielu ważnych wydarzeniach w kraju. Szczególnie ciepłe pozdrowienia przekazywała członkom TS-UTW posłanka Barbara Dziuk, wspominając początki promowania w mieście gwarków europejskich idei uniwersytetów trzeciego wieku i swoją współpracę przy wielu projektach UTW. Senator RP Maria Pańczyk- Pozdziej podkreślała swój podziw dla działań słuchaczy i wolę ich wspierania; jej życzenia znalazły się także na kartach jubileuszowego folderu wydanego staraniem TS-UTW przy wsparciu Powiatu Tarnogórskiego i UM Tarnowskie Góry. W tymże folderze są także życzenia prof. zw. dr hab. n. hum. Jana Miodka, który z powodu służbowego wyjazdu nie mógł być obecny na uroczystości. Życzenia nadeszły także od europosła dr. Jana Olbrychta, także niestety nieobecnego z powodu prac w Parlamencie Europejskim. Warto przypomnieć, że senator RP Maria Pańczyk-Pozdziej, prof. Jan Miodek i dr Jan Olbrycht wygłosili 29 października 2007 roku inaugurujący działalność Uniwersytetu Trzeciego Wieku –Tarnogórskiego Stowarzyszenia-UTW wykład panelowy „W Europie małych ojczyzn”. Życzenia przekazywali przedstawiciele władz Powiatu Tarnogórskiego- starosta Krystyna Kosmala z Zarządem, Barbara Mrożek-Powiatowy Rzecznik Konsumentów, burmistrz Miasta Tarnowskie Góry Arkadiusz Czech i przewodniczący RM Tomasz Olszewski; ale także przedstawiciele instytucji kultury- TCK i Muzeum, SMZT, oraz indywidualni przyjaciele i współpracujące uniwersytety trzeciego wieku. - spotkanie przy jubileuszowym torcie, który przygotowała dla studentów Aleksandra Król-Skowron

Uroczystość została zorganizowana przy wsparciu Gminy Tarnowskie Góry

Dzień drugi, 7 czerwca

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Tarnowskich Górach„ Ze sportem na ty” Hala Widowiskowo – Sportowa Tarnowskie Góry ul. Obwodnica - rywalizacja sportowa na wesoło UTW Tarnowskie Góry z zaprzyjaźnionymi uniwersytetami trzeciego wieku z Bytomia i Piekar Śląskich, zakończona zwycięstwem gości z Piekar Śląskich - występy grupy tanecznej ze Studia Tańca Marzeny Kobryń i słuchaczy TS-UTW Dzień pełen energetyzujących działań sportowych, przyjacielskich spotkań i dobrej zabawy.

 

Dzień trzeci, 9 czerwca

Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim, wernisaż wystawy grupy malarskiej i grupy florystyki pt. „Wiosna – w malarstwie i kwiatach” Wiosna w malarstwie i kwiatach to temat przewodni wystawy prac plastycznych i florystycznych słuchaczek Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Techniki oczywiście różne: w malarstwie oddającym kolorowe piękno natury pastele i ołówek, w dziełach florystycznych inspirujące widza instalacje. Prace zostały wykonane przez słuchaczki UTW pod kierunkiem Beaty Hetmańczyk - malarstwo i Lucyny Mokrus – florystyki, animatorek zajęć artystycznych UTW. Malarki UTW pokazały, że kwiaty są tematem zawsze ciekawym i zapewne ich prace najpełniej wyrazi poetycka wizja Juliana Tuwima: „(…) Liści tam - rwetes, olśnienie,/Kwiecia - gąszcz, zatrzęsienie,/Pachnie kropliste po uszy/I ptak się wśród zawieruszył.(…)”. Florystki zaprezentowały żywe obrazy z kwiatów i warzyw; szczególnie zjawisko prezentowała się instalacja „kobieta- manekin” w fantazyjnej sukni z liści funkii i w kwietnym kapeluszu. A w zastawie herbacianej z dzióbka czajniczka wprost do filiżanki wypływała trawa z rumiankami, przyciągały uwagę buciki baśniowego Kopciuszka otoczone maleńkimi kolorowymi kwiatami i liśćmi; majstersztykiem wydawał się obraz łba konia ze świerkowych gałązek z kwiatkiem w pysku, warzywnik –i wiele, wiele innych kompozycji. Wśród zwiedzających wystawę ze zwiewnością motyli poruszały się i tańczyły dziewczęta z zespołu Teatru Uniwersytet Trzeciego Wieku w Tarnowskich GórachTańca Clou działającego przy Studiu Tańca MK Marzeny Kobryń. Zwiewność pełnych ekspresji układów choreograficznych dopełniała artystyczną magię wiosennego wernisażu malarsko- florystycznego. Wernisaż, wzbogacony inną formą sztuki, pokazał, że każdy może się wyrażać artystycznie bez względu na wiek. Wernisaż ubogacił także artystycznie koncert zaprzyjaźnionej z TS-UTW aktorki Teatru Rozrywki w Chorzowie- Alony Szostak. Nie obyło się bez wernisażowych rozmów przy lampce wina i pysznych „artystycznych” ciasteczkach – kulinarnych dziełach słuchaczek UTW: Ireny Kity i Grażyny Jurek. Dziękujemy zaprzyjaźnionej z UTW Dyrekcji i Pracownikom Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim za pomoc w organizacji tego przedsięwzięcia. Te ciekawe jubileuszowe wydarzenia na pewno pozostaną na długo w pamięci i będą impulsem do dalszych działań. Tarnogórscy seniorzy bez wątpienia realizują w swoim życiu dewizę „carpe diem” i mądrze korzystają z czasu. Pewnie dewizą słuchaczy UTW może być żartobliwy aforyzm S.J.Leca: „Trzymaj rękę na pulsie czasu, byś w każdej chwili mógł chwycić jego łapę!”

Wernisaż został zorganizowany przy wsparciu Powiatu Tarnogórskiego , jako realizacja zadania z zakresu kultury, sztuki i dziedzictwa narodowego

tekst i zdjęcia: S. Szymczyk, sekretarz TS-UTW, współpraca Grażyna Jurek zdjęcia: Helena Domańska

 
31.05.2017 II Bytomski Przegląd Twórczości Artystycznej UTW PDF Drukuj Email

Uniwersytet Trzeciego Wieku Tarnowskie GóryPonad 400 artystów z piętnastu śląskich miast, wzięło udział w II Bytomskim Przeglądzie Twórczości Artystycznej Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Na scenie zaprezentowało się 26 zespołów w trzech kategoriach- zespoły wokalne i chóry, taniec, Małe formy teatralne i kabarety.
Nasze stowarzyszenie reprezentował zespół wokalny pod dyrekcją Izabeli Lysik-Różańskiej ze swoim afrykańskim repertuarem oraz duet wokalny Henia i Andrzej Żurek .
Afrykańskimi rytmami a potem nastrojowymi piosenkami rozbawiliśmy licznie zgromadzona publiczność.

Organizatorami przeglądu byli: Centrum Kształcenia Ustawicznego w Bytomiu, Bytomski Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Teatr Rozbark

 
2.05.2017 Rajd rowerowy z okazji Dnia Flagi PDF Drukuj Email

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Tarnowskich GórachPoeta K.I. Gałczyński w „Pieśni o fladze” tak pisał:
„… biała jak śnieżna lawina, czerwona jak puchar wina,
biało-czerwona, biało-czerwona, hej  biało czerwona.”

Jak co roku 54 rowerzystów - słuchaczy Tarnogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i mieszkańcy Tarnowskich Gór wyruszyli  rowerami z powiewającymi biało-czerwonymi chorągiewkami na 15 km trasę rajdu rowerowego z okazji Dnia Flagi.
Trasa wiodła od Parku Strzeleckiego,  dalej lasami nad Zalew Nakło-Chechło, gdzie po  chwili  odpoczynku  ruszyliśmy w drogę powrotną . Przejeżdżając przez główne arterie miasta – witani przez tarnogórzan – dotarliśmy na Rynek. Po hejnale z wieży Ratusza Miejskiego wspólnie z włodarzami miasta, harcerzami i chórem „Moniuszko” odśpiewaliśmy hymn narodowy, a harcerze wciągali na  maszty flagę narodową. Było uroczyście i pięknie.
A na koniec „Gryfny Kafyj” poczęstował nas pyszną kawą a dzieci ciepłą czekoladą.

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 10

Ta strona wykorzystuje COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki .

Akceptuje polityke cookie

EU Cookie Directive Module Information